ГЕОДЕЗИЧЕСКИ УСЛУГИ В КАДАСТЪРА

Изготвяне на техническа документация за вписване на новопостроени сгради в кадастралната карта и кадастралните регистри в съответствие с чл. 54 и чл. 55 от ЗКИР и Наредба №РД-02-20-5.

Геодезическо проектиране на разделянето и/или обединяването на поземлени имоти, изпълнявано в съответствие с чл. 34 от ЗКИР и приложимите нормативни актове, като се осигурява точност и пълнота на данните в кадастралната карта.

Анализ, установяване и отстраняване на технически грешки или непълноти в кадастралните карти и регистри, извършено съгласно чл. 53 от ЗКИР и Наредба №РД-02-20-5.

Изготвяне на техническа документация за съвместяване на ПУП с данните в кадастралната карта съгласно изискванията на чл. 115 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и чл. 16 от ЗКИР.

ГЕОДЕЗИЧЕСКИ УСЛУГИ В СТРОИТЕЛСТВОТО

Извършване на точни изчисления за обеми на изкопни, насипни и други строителни работи чрез използване на съвременни геодезически технологии и методи. Данните се използват за количествени сметки и контрол на строителния процес.

Прецизно геодезическо заснемане на терена с тахиметър за създаване на цифров модел на местността. Резултатите се прилагат при проектирането, контрол на строителството и актуализация на кадастрални и топографски карти.

Определяне на проектните положения на оси, колони и други конструктивни елементи на строителния обект с висока точност. Трасирането осигурява правилното позициониране на елементите в съответствие със строителния проект.

Установяване на постоянни нивелачни репери за осигуряване на прецизно нивелиране по време на строителните работи. Това гарантира спазването на проектните височини и конструктивните изисквания.

Маркиране на строителната линия, която дефинира границите на строителния обект и зоните за строителна дейност, съгласно одобрения устройствен и строителен проект.

Изграждане на мрежа от стабилни и точно определени геодезически точки, които служат като референтна основа за всички геодезически и строителни дейности на обекта.

Геодезическо документиране на изпълнените строителни работи чрез заснемане на реалните размери, местоположение и нива на изградените елементи. Данните се използват за съставяне на екзекутивна документация, изисквана от нормативната уредба.

ИНВЕСТИЦИОННО ПРОЕКТИРАНЕ И УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА

Създаване на Подробни устройствени планове, които определят правилата и параметрите за застрояване и регулация на територията, съобразени с изискванията на Закона за устройство на територията (ЗУТ).

  • ПУП – ПРЗ (План за регулация и застрояване):
    Изготвяне на план за урегулиране на поземлени имоти и определяне на параметрите за застрояване в съответствие с устройствените изисквания.
  • ПУП – ПЗ (План за застрояване):
    Проектиране на застроителни параметри за отделни имоти или групи от имоти, без промяна в регулацията, с цел осигуряване на ефективно и съвместимо застрояване.
  • ПУП – ПП (Парцеларен план):
    Проектиране на трасета за линейни обекти като пътища, водопроводи, газопроводи и други инженерни съоръжения, обхващащи необходимите площи.

Извършване на прецизно геодезическо измерване на терена за създаване на цифров модел или геодезически карти, които служат за основа при изготвянето на устройствени планове.

Проектиране на вертикалната планировка на терена, включваща определяне на проектни нива, наклони и оттичане на повърхностните води, както и осигуряване на достъпност и функционалност на територията.

Създаване на план, който определя точните граници на имоти, разположението на сгради и съоръжения в съответствие с проекта. Това гарантира правилното изпълнение на строителните дейности.

Създаване на графично представяне на разпределението и обемите на земните маси при изкопни и насипни дейности. Картограмата осигурява оптимизация на земните работи и ефективно управление на ресурсите.

ФОТОГРАМЕТРИЯ

Извършване на детайлни геодезически заснемания на големи терени и инфраструктурни обекти с помощта на дронове, оборудвани с високопрецизни камери и сензори.

Методът позволява обхващане на големи площи с висока скорост и точност, създаване на цифрови модели на терена (DTM), цифрови модели на повърхността (DSM) и актуални ортофото карти. Тези данни намират приложение в урбанистичното планиране, проектирането на инфраструктура, мониторинга на околната среда и други.

Чрез обработка на фотограметрични данни, събрани с дрон, се изчисляват обемите на изкопи и насипи с изключителна прецизност. Тези данни са незаменими за изготвяне на количествени сметки, оптимизация на строителните работи и управление на ресурсите

Генериране на геореферирани ортофото карти с висока резолюция и създаване на триизмерни модели на обекти и терени. Това е важно за кадастрални и инженерни проекти, археологически изследвания и планиране на строителни дейности.

Фотограметрията, извършена с дронове, предоставя възможност за редовно заснемане на строителни обекти, като се проследяват напредъка и съответствието с проектните изисквания. Данните могат да се използват за изготвяне на екзекутивна документация.

С помощта на дронове се извършва заснемане на терени с труден достъп, като планински райони, дерета, каньони и обекти с нестандартна форма. Тази дейност намира приложение в инженерната геология, екологията и проектирането на инфраст Термографско обследване на фотоволтаични панели.

Това е метод за визуализиране на температурното лъчение на предметите в заобикалящата ни среда. Тя позволява да се локализират за кратко време всички дефектни панели в стринговете на фотоволтаичните паркове.

Термографските проверки на паркове са много полезни за инвеститорите за да проверят как се поддържа парка и дали има панели за подмяна.

ТЕХНИКА

  • Безпилотнa летателнa системa включваща към себе си дрон Mavic 3 Enterprise, RC Pro Enterprise, RTK модул за DJI Mavic 3 Enterprise, и зacтpaxoвĸa DЈІ САRЕ
  • ГНСС приемник Trimble R2 включващ към себе си контролер Trimble TSC3, двукомпонентен щок за ГНСС приемник и акаунт за получаване на корекции в режим RTK от лицензираната инфраструктурна мрежа „ГЕОВАРА“;
  • 2 броя ГНСС приемник Hi-Target GNSS V100 включващи към себе си контролер iHand20, алуминиев щок Nedo за ГНСС приемник и акаунт за получаване на корекции в режим RTK от лицензираната инфраструктурна мрежа „ГЕОВАРА“
  • Тотална станция Leica FlexLine TS06plus , тринога модел LEICA CTP104, щок за призма модел Leica GLS11, геодезическа призма Leica и трикрак държач за щок.
  • Работна станция с лицензиран софтуер TOPODRONE Post Processing за обработка на геодезически измервания, лицензиран софтуер Agisoft Metashape Professional за извършване на фотограметрична обработка на цифрови изображения и генериране 3D пространствени данни.“